مهندسی برق Electrical engineering - مصاحبه با رتبه های برتر کنکور کارشناسی ارشد
وبلاگ جامع مهندسی برق
اگر دانش در سياره ثريا هم باشد، مردانی از پارس به آن دست خواهند یافت." (پيامبر اكرم[ص]) .-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-. " اولين گام در راه آگاهى، درك جهل است." (بى پيماستر) .-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-. "اگر بالا رفتن نميداني، سيب باش تا افتادنت انديشه اي را بالا برد." (دكتر علي شريعتي) .-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-. " آنچنان حواسمان به ناداشته هاست که نمی توانیم از داشته هایمان لذت ببریم."(تاتل بام) .-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-. " سعادتمند کسی است که به مشکلات و مصائب زندگی لبخند بزند."(شکسپیر) .-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-. " افکارتان را عوض کنید تا دنیایتان را عوض کنید."(نورمن پیل) .-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-. " يك درصد نبوغ، 99 درصد عرق ريختن."(توماس اديسون
{ نقل قول از سایت موسسه نصیر  www.nasir.ir }


مصاحبه با رتبه برتر مهندسي برق-قدرت

1387/10/15

مصاحبه شونده : آقاي شهبازي
موضوع مصاحبه :
مهندسي برق
خلاصه : آقاي يوسف شهبازي ، پذيرفته مهندسي برق – قدرت دانشگاه تهران با درصد هاي رياضي 71%...

مصاحبه با رتبه 21مهندسی برق-قدرت

آقاي یوسف شهبازی ، ورودي 82 مهندسي برق دانشگاه صنعتي خواجه نصير الدين طوسي ، پذيرفته مهندسی برق-قدرت دانشگاه تهران با معدل 16.5 و درصد های ریاضی 71% ، مدار 22% ، کنترل 84% ، بررسی 47%، ماشین 36%، الکترومغناطیس 71% و زبان 11% .

لطفا بفرمایید از چه زمانی مطالعه برای کنکور را آغاز کردید؟


در ابتدا می بایست این موضوع را مطرح کنم که من در آزمون کارشناسی ارشد 86 هم نسبتا جدی شرکت کرده بودم و گرچه رتبه چندان جالبی کسب نکردم ولی به نوعی می توان شروع مطالعات مرا از سال قبل به حساب آورد. مطالعه برای آزمون قبلی را از مهرماه 85 شروع کردم و با توجه به اینکه زمانی که واحدهای درسی دوره کارشناسی از من می گرفت به طور میانگین 3 ساعت در روز مطالعه داشتم که از 2 ساعت در اوایل تا حدود 5 ساعت در نزدیکی های کنکور متغیر بود. متأسفانه ترم پاییز در کلاسهای کنکور شرکت نکردم و مجبور شدم در ترم زمستان از کلاسهای نصیر استفاده کنم، آن موقع ترم زمستان هم به سبک ترم های تابستان و پاییز برگزار می شد و محدود به دوره حل تست نبود. خلاصه گرچه خودم را تا حد زیادی برای کنکور آماده کردم ولی چیزی را که کلید موفقیت در آزمون ارشد است و ((تسلط بر مباحث)) می باشد را کسب نکردم و همین موضوع باعث شد تا نتوانم به نتیجه مطلوبم برسم و تنها حاصل من از آزمون تجربه بود.

برای آزمون 87 از آبان ماه شروع کردم، البته کمی دیر بود زیرا من ابتدا قصد شرکت در آزمون را نداشتم وحتی واحدهای درسی ام را هم به طور کامل به اتمام رسانده بودم ولی با صحبت های خانواده والبته دوستان دانشگاه تصمیمم عوض شد. برای آزمون برنامه نسبتا پایداری داشتم و خیلی با نزدیک شدن به کنکور تغییر نداشت.

◄برنامه ریزی شما برای کنکور به چه صورتی بود؟

در واقع من سعی کردم خیلی راحت ولی جدی با کنکور برخورد کنم، برنامه ای که بچه های هم اتاقی خوابگاه برای مطالعه خود طرح کرده بودیم به گونه ای بود که در صورت اجرای کامل 10 ساعت در روز درس می خواندیم ولی ساعت واقعی حدود 7 ساعت مطالعه بود و این موضوع باعث تعجب بقیه بچه های خوابگاه شده بود اما به نظر من اگر مطالعه دقیق و با تمرکز باشد خیلی بهتر از این است که از نظر کمی زیاد باشد. به عقیده من برای کسی که پایه خوبی داشته و از نظر مفهومی با مباحث مشکلی ندارد حدود 5 ساعت مطالعه در روز کاملا کافی است.

◄منابع مطالعه شما چه بود؟

اوایل که شروع کردم بیشتر از روی جزوه هایی که در کلاسهای نصیر نوشته بودم می خواندم ، البته در درس های مدار و کنترل خطی از کتابهای پردازش هم استفاده کردم. به تدریج از مطالعه جزوات کم کردم و به سراغ تست های سالهای قبل رفتم به این صورت که ابتدا تعدادی از دروس را به طور کامل تمام کرده و با شروع دروس بعدی در زمینه دروس قبلی تست حل می کردم و سعی کردم هیچ گاه از حل تست فاصله نگیرم چرا که به نظر من یکی از اصلی ترین عوامل ایجاد تسلط حل تست های استاندارد به ویژه تست های سالهای گذشته کنکور است.

در بعضی از درس ها نکات مهم را قبل از هر بار تست زنی مرور می کردم تا به ذهن سپرده شوند.

نکته دیگری که در برنامه ریزی لحاظ کردم استفاده از تست های سالهای گذشته بود به این صورت که مباحثی که در سالهای قبل خیلی روی آنها تأکید شده بود را بیشتر از بقیه مباحث مطالعه می کردم و سعی می کردم میزان مطالعه مباحث با اهمیت آنها در آزمون سالهای قبل متناسب باشد البته این را هم در نظر داشتم که این کار خیلی هم قابل اعتماد نیست.

◄چرا برای مطالعه به سراغ کتابهای کنکوری نرفتید؟

به نظرم مطالب جزوه هایی که سر کلاسهای نصیر نوشته بودم مباحث آزمون کارشناسی ارشد را پوشش می داد و علتش هم این است که خود اساتید هم به سوالات آزمون سالهای مختلف احاطه کافی دارند و مطالب اصلی را هیچ گاه از قلم نمی اندازند.

از طرف دیگر احساس کردم که با مرور و حل تست های سالهای قبلی خیلی بهتر از کتابهای پراکنده بر روی مباحث تسلط پیدا خواهم کرد.

◄آزمون 86 چه درس هایی برای شما داشت؟

مهمترین درسی که از آزمون قبلی گرفته بودم این بود که اگر آدم بر روی 70 درصد مطالب مسلط شود بهتر است تا 100 درصد مطالب را بدون تسلط یاد بگیرد.

نکته ای هم که از بررسی آزمون سالهای اخیر می توان پی برد این است که بین میزان مطالعه دروس ریاضیات، کنترل و اخیرا الکترومغناطیس و میزان پاسخگویی به سوالات، نسبتی تقریبا خطی وجود دارد به طوری که اگر بیشتر بخوانید بهتر می توانید تست بزنید، دروس مدارهای الکتریکی و بررسی سیستمهای قدرت حالت بینابینی دارند ولی مثلا درس ماشین های الکتریکی خیلی از این قاعده تبعیت نمی کند؛ لذا وقت های اضافه و مرور های مکرر را بهتر است به سه درس اول و بعد درس های دیگر اختصاص داد، البته من از نظر گرایش قدرت به موضوع نگاه کردم و در مورد برخی دروس نظیر الکترونیک ایده ای ندارم.

◄شرکت در آزمون های آزمایشی چه مزیتی برای شما داشت؟

برخی از تست ها که جالب بود و البته کمی سخت تر از کنکور، آدم را تحریک می کرد تا روش حل آنها را یاد بگیرد و به مرور مطالب کمک می کرد و در ایجاد انگیزه برای مطالعه بیشترموثر بود.

◄برنامه ریزی شما برای درس زبان چگونه بود؟

من خیلی روی زبان سرمایه گذاری نکردم؛ زبان عمومی را که اصلا نخواندم برای زبان تخصصی هم کتاب راهیان ارشد را مطالعه کردم که خیلی موثر نبود.

◄یک ماه تأخیر در برگزاری آزمون تأثیری در روند مطالعه شما داشت؟

بله، خیلی خوب بود، این یک ماه را هم به مرور و حل تست ها اختصاص دادم .

◄اگر نکته یا پیشنهاد دیگری دارید بفرمایید؟

توصیه من به داوطلبان این است که از تست های سالهای قبل غافل نشوند برای حل خیلی از سوالات نیاز به ایده هایی است که می توانند این ایده ها را در آزمون های قبلی ببینند و یاد بگیرند.

برای مطالعه به ویژه در این روزهای پایانی مکانی را انتخاب کنند که آرامش لازم را داشته باشد و بتوانند با آسودگی در آنجا درس بخوانند.

البته این را هم بگویم که به نظر من کنکور به صورت فعلی معیار مناسبی برای مقایسه افراد نیست گرچه با توجه به تعداد زیاد شرکت کنندگان تنها راه انتخاب است.

در مورد زبان هم بهتر است این درس از فهرست دروس آزمون خارج شود، زیرا در حال حاضر درس زبان تأثیر زیادی در قبولی در برخی رشته ها دارد و در واقع سطح علمی و آشنایی با زبان داوطلبان به صورت مختلط سنجیده می شود.

برای سنجش سطح زبان هم آزمون جداگانه ای به عنوان پیش شرط شرکت در آزمون کارشناسی ارشد برگزار شود و داوطلبان ملزم به کسب یک حداقل نمره از این آزمون باشند.

در پایان از زحمات و به ویژه کمک های روحی خانواده و دوستان هم اتاقی ام تشکر می کنم.

 


مصاحبه با رتبه 6 آزمون کارشناسی ارشد مهندسی برق

1387/07/27

مصاحبه شونده : خانم رضوی، پذيرفته مهندسي برق –کنترل  دانشگاه تهران
خلاصه : اگر خود را نسبت به هدفتان توجیه کنید مشکلی باقی نمی ماند

اگر خود را نسبت به هدفتان توجیه کنید دیگر مشکلی نخواهید داشت

با سلام لطفا خودتان را معرفی کنید.

زهرا رضوی فارغ التحصیل رشته برق گرایش کنترل از دانشگاه شریف هستم. در کنکور کارشناسی ارشد امسال رتبه 6 را کسب کردم.

ورودی چه سالی هستید و با چه معدلی فارغ التحصیل شدید؟

ورودی سال 82 هستم و با معدل 17 فارغ التحصیل شدم.

امسال سال دومی بود که کنکور می دادید؟

خیر، چون تیر 86 من هنوز 9 واحد نگذرانده داشتم و ترم پاییز هم به خاطر مقارن بودن با کنکور مرخصی گرفتم، تیر ماه امسال فارغ التحصیل شدم.

از چه زمانی شروع کردید؟

خیلی مشکل روی مفاهیم نداشتم بنابراین از مهر شروع کردم البته در ابتدا سبک تر می خواندم. اما دو ماه آخر حدود 7-8 ساعت مطالعه داشتم. البته این تعداد ساعت به کیفیت مطالعه وتفاوت در پایه درسی بستگی دارد.

از چه کلاس ها یا آزمون های آزمایشی استفاده می کردید؟

من کلاس نمی رفتم اما در برخی آزمون های موسسات پارسه و نصیر شرکت کردم. برای مطالعه هم از جزوات خودم و موسسات کنکور استفاده می کردم. تست های راهیان ارشد و تستهای سال های گذشته را هم می زدم. برای درس کنترل که برایم مهم بود از تست های کتاب آریاز برادرانی بهره بردم. یک ماه آخر هم تست های سال های گذشته را حل می کردم.

تاثیر کنکور آزمایشی چه بود؟

در تنظیم وقت کمک می کرد و ضمناً استرس کنکور اصلی را کم کرد. دفعات اول حواسم زیاد پرت محیط می شد که باعث می شد وقت زیادی به هدر بدهم.

قبل از کنکور به چه رتبه ای فکر می کردید؟

وضعیتم حساس نبود. واقعیتش من با رتبه 50هم می توانستم رشته و دانشگاهی که می خواستم قبول شوم اما دوست داشتم رتبه ام 25 تا 30 بشود. اما وقتی رتبه ها آمد واقعا فکر می کردم رتبه ام اشتباه شده مثلاً 60بوده و انتظار رتبه 6 را نداشتم.

کنکور چه طور بود؟

راستش با اینکه اصلاً استرسی نیستم اما دقایق اول حواسم به حاشیه آزمون پرت بود تا خود سوالات. روز اول کنکور مدار و ریاضی بود، که بدون پیش زمینه با عوض شدن تعداد سوالات روبه رو شدم. همین باعث شد کمی هول کنم. به نظرم از سال های قبل سخت تر بود. نوع سوالات زبان هم تغییر کرده بود از حالت تخصصی بیشتر به صورت عمومی یعنی لغت و گرامر تبدیل شده بود. اما روز دوم که بقیه دروس تخصصی است اوضاع بهتر بود. و این موضوع به من اعتماد به نفس داد.

چه طور و کجا مطالعه می کردید؟

مدت کوتاهی در کتابخانه مطالعه می کردم اما چون نمی توانم مدت زیادی را یک جا بنشینم و خسته می شدم در خانه ادامه دادم. برای آن مدتی که در کتابخانه بودم با خودم کتاب های غیر درسی هم می بردم و در میان مطالعه هایم می خواندم. به خاطر سکوت بیش از حد کتابخانه خانه را ترجیح دادم، البته گاهی در خانه صداها اذیتم می کرد یا بیشتر می خوابیدم اما در کل برایم بهتر بود. در طول دوره مطالعه برای کنکور زیاد به خودم سخت نمی گرفتم و هر هفته یا 2 هفته یک بار یک رمان را می خواندم. در واقع برنامه ام این طور بود که با خودم شرط می کردم که اگر مقدار مشخصی درس خواندم اجازه کارهای تفریحی غیر درسی دارم و واقعاً عمل می کردم. گاهی هم سری به دانشگاه می زدم و کارهای اجرایی در انجمنی که در دانشگاه عضو آن بودم، انجام می دادم. وقت گیر بود اما در کل برای روحیه ام خوب بود.

اثر گذارترین افراد در موفقیت شما در کنکور چه کسانی بودند؟

اعضای خانواده ام که غیر مستقیم ولی به طور موثر عامل موفقیتم بودند و شرایط آرامی را برای من مهیا می کردند. به خصوص در 3 هفته ای که کنکور به تعویق افتاد، من چند روزی بود که روز شماری کنکور را شروع کرده بودم و فشار درسی زیادی را تحمل کرده بودم و احساس می کردم به حدی که می خواهم رسیده ام و منتظربودم که زودتر کنکور برگزار شود و این تاخیر خیلی اذیتم کرد و بیشترین فشار دوره کنکورم بود، خانواده ام در این مدت بسیار سعی در حفظ روحیه ام می کردند.

اتفاق می افتاد در حین خواندن برای کنکور شدیداً خسته شوید یا به اصطلاح وسط راه کم بیاورید؟

بله راستش چند روز در آبان و آذر اتفاق افتاد که به خاطر خستگی به خودم استراحت بدهم اما حقیقتاً من رشته ام را دوست دارم و از خواندن برای کنکور لذت می بردم . حتی وقتی که چیزهایی را می فهمیدم که در طول دانشجویی برایم مبهم مانده بود یا سطحی خوانده بودم و حفظ کرده بودم، برایم هیجان انگیز بود. چه بسا برای کنکور خواندن باعث شد نگاه جدیدتر و بهتری به رشته ام داشته باشم به همین دلیل هیچ وقت پیش نمی آمد که بخواهم به کلی از کنکور صرف نظر کنم. البته کار آسانی نیست اما اگر شما خود را نسبت به هدفتان توجیه کنید دیگر مشکلی باقی نمی ماند.

کجا را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اید؟

زمانی نسبت به ادامه تحصیل در دانشگاه کارشناسی ام تعصب داشتم اما چون اطرافیانم می گویند که در این گرایش سطح دانشگاه تهران بالاتر است دانشگاه تهران را انتخاب کردم.

اگر نکته ای مهم به ذهنتان می رسد که در طول مصاحبه اشاره ای به آن نکرده اید، بفرمایید.

اول اینکه بعضی ها می پرسند برای مطالعه دقیق باید سراغ منابع اصلی و عمدتاً به زبان اصلی برویم یا خیر که به نظر من لزومی ندارد. چون این کار حجم مطالب را که به خودی خود زیاد است مضاعف می کند و ممکن است داوطلب خسته و سر در گم شود. این طور وقتها که در فهم مطالبی مشکل دارند بهتر است سراغ کلاس های کنکور یا جزوات آن ها بروند، چون اساتید دقیقاً می دانند هرساله از چه مباحثی در کنکور سوال مطرح می شود طبیعتاً جزوات توضیحات اضافی ندارند. گرچه خودم از هیچ کلاس کنکوری استفاده نکردم.

دوم اینکه اصرار نداشته باشند که وقتی جزوه یا کتابی را می خوانند 100درصد آن را متوجه شوند. تفکراشتباهی که خیلی از داوطلبان دارند این است که مثل کنکور کارشناسی باید همه مطالب را بفهمند و جلو بروند، در حالی که در دوره کارشناسی ارشد منابع سنگین و متنوع هستند. این نباید روحیه آن ها را خراب کند. وسواس در خواندن نداشته باشند مثلاً خود من درس ماشین را با نمره خوبی نگذرانده بودم کلاس هم نمی رفتم وقتی برای اولین بار شروع به خواندن کردم هم چیزی نمی فهمیدم با این حال می گذشتم تا کلیتی از مطلب دستگیرم شود.

با تشکر از شما، برایتان آرزوی موفقیت می کنیم.


مصاحبه با رتبه 8 مهندسی برق آزمون 87

1387/05/01

موضوع مصاحبه : مهندسي برق

مصاحبه با رتبه 8 مهندسی برق - قدرت

نام:عباس

نام خانوادگی: مهدی پور

معدل دیپلم: 34/19

رتبه کارشناسی: 68 منطقه 3

گرایش:برق- قدرت

معدل کارشناسی: 16.6

پذیرفته شده برق قدرت دانشگاه تهران

به طور میانگین چه زمانی را به مطالعه اختصاص داده بودید؟

من تا پایان ترم هشتم تقریبا تمام واحدهای دوره کارشناسی خود را گذرانده بودم و تنها چهار واحد مانده بود که سه واحد از آن هم پایان نامه بود، برای همین ترم نهم را مرخصی گرفتم تا در خانه بتوانم با آرامش بیشتری خودم را برای کنکور آماده کنم.

از اوایل مردادماه کم کم مطالعه برای کنکور را شروع کردم و پس از مدتی میزان مطالعه ام را به پنج ساعت در روز رساندم و این رویه را تا آخر تابستان ادامه دادم.

از مهر ماه زمان بیشتری را به درس خواندن اختصاص دادم و سعی می کردم روزانه حدود 7 ساعت مطالعه مفید داشته باشم.

از ابتدا با هدف شرکت بهتر در آزمون کارشناسی ارشد تصمیم به افزایش طول تحصیل خود به 10 ترم گرفتید؟

البته تنها دلیل این نبود، در واقع علت اصلی این بود که نمی خواستم خیلی به خودم سخت بگیرم ولی موضوع کارشناسی ارشد هم عامل تأثیرگذاری در این قضیه بود.

مطالعه شما به چه صورتی بود؟

در تابستان بیشتر روی کتابهای مرجع و اصلی تأکید داشتم و بیشتر وقت خود را هم به درس هایی که احساس می کردم پایه ضعیفی دارم اختصاص می دادم از جمله مدارهای الکتریکی، الکترومغناطیس و ریاضیات؛ البته به طور کامل هم از تست زنی جدا نبودم و در درس مدارهای الکتریکی تست ها را هم بررسی می کردم.

برنامه ریزی خاصی برای مطالعه خود داشتید؟


خیر، برنامه مشخصی نداشتم ولی از اول مهر سعی می کردم هر روز را به یک درس اختصاص دهم تا در طول هفته همه دروس را مطالعه کرده باشم. در کنار هر درس تست هم می زدم ؛ کلا از پاییز بیشتر کتابهای تستی را می خواندم.


چه رشته-شهری را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اید؟

با توجه به علاقه ام به گرایش قدرت و پس از بررسی هایی که انجام دادم این گرایش را در دانشگاه تهران انتخاب نمودم.

نحوه استفاده شما از خدمات موسسه نصیر به چه صورتی بود؟

من در شهر رشت در آزمون های موسسه شرکت می کردم. بعد از هر آزمون هم پاسخ ها را با توجه به دفترچه پاسخنامه بررسی می کردم و از نکات جدید آن استفاده می کردم.

رتبه شما در آزمون های آزمایشی چگونه بود؟

در آزمون دوم رتبه ام دو رقمی بود ولی در برخی آزمون ها رتبه 1 یا 2 را بدست آوردم.

آیا فکر می کردیدچنین رتبه ای را کسب کنید؟

دقیقا به این رتبه فکر نمی کردم ولی انتظار رتبه زیر50 را داشتم.

هنگام حل تست ها زمان می گرفتید؟

در درس مدار از همان ابتدا "وقتی" تست می زدم، ولی تست های بقیه درس ها را تنها نزدیک کنکور در وقت مشخص حل می کردم. تست های کنکور سال قبل را هم یک هفته مانده به کنکور و در زمان بندی مشابه با کنکور حل کردم که با توجه به درصد های خوبی که به دست آوردم خیلی امیدوار شدم.

برای درس زبان چگونه مطالعه می نمودید؟

البته من هم جزو آن دسته از داوطلبان هستم که معتقدند مطالعه کنکوری برای زبان در رشته هایی که ضریب چندانی ندارد خیلی سودمند نیست و باید از مدت ها قبل پایه زبان خود را تقویت کرده باشید؛ ولی به هر حال تست سالهای قبل را مطالعه می کردم و لغت های آن را به خاطر می سپردم.

منابع شما برای مطالعه چه کتابهایی بود؟

همان طور که گفتم یکی از مهمترین منابع مطالعه من کتاب مجموعه سوالات آزمون کارشناسی ارشد مهندسی برق چاپ دانشگاه تهران بود که همه بچه ها با آن آشنا هستند. بقیه کتابها هم عبارت بودند از:

ریاضی مهندسی: انتشارات رزمندگان (نوشته مهندس کریمی) + کتاب آقای معتقدی (پارسه)

معادلات: کتاب آقای معتقدی

آمار: کتاب مهندس هنری

مدار: جزوه درسی خودم به همراه جزوات خانم واثقی و دکتر عبدالعالی

الکترومغناطیس: کتاب چنگ+ رهیافت (دیانی) + کتاب پردازش

ماشین های الکتریکی: جزوه دکتر اردبیلی + پردازش+ بیم بهارا

کنترل: آریاز برادرانی + پردازش + کتاب دکتر صدیق

بررسی سیستمهای قدرت: کتاب آقای هادی سعادت + گلاور

البته من همه این کتاب ها را به صورت کامل مطالعه نکردم بلکه سعی می کردم از آنها به عنوان مکمل یکدیگر بهره گیری کنم، مثلا اگر یک کتاب مبحثی را به طور کامل توضیح داده بود دیگر خیلی روی مطالعه آن مبحث در کتاب دیگر وقت نمی گذاشتم بلکه به سراغ مباحث دیگر می رفتم.


مصاحبه با رتبه برتر كنكور كارشناسي ارشد سال 89

1389/10/18

مصاحبه شونده : مهندس صابر صالحي رتبه 39 كنكور كارشناسي ارشد،پذیرفته دانشگاه صنعتی شریف
موضوع مصاحبه :
مهندسي برق
خلاصه : در يكي از روزهاي سرد دي ماه در دانشكده مهندسي برق دانشگاه صنعتي شريف ميهمان مهندس صابر صالحي رتبه 39 كنكور كارشناسي ارشد شديم تا گفت و گويي صميمانه در مورد كنكور كارشناسي ارشد پارسال و حال و هواي آن ايام داشته باشيم متن زير حاصل اين گپ و گفتوست

جناب آقاي مهندس ضمن معرفي كامل خود بفرمائيد در حال حاضر در چه رشته اي و چه گرايشي و چه مقعطي و كدام دانشگاه تحصيل مي فرمائيد؟

ضمن عرض سلام حضور خوانندگان عزيز نشريه ره آورد نصير صابر صالحی هستم و درحال حاضر دانشجوي کارشناسی ارشد برق گرایش قدرت/ سیستم در دانشگاه صنعتي شريف هستم

ورودي چه سالي و چه رشته اي و كدام دانشگاه در دوره ليسانس بوديد؟

ورودي 84 مهندسي برق قدرت دانشگاه بين المللي امام خميني قزوين

جناب آقاي صالحي بدون مقدمه چيني يك سئوال اساسي، به طور كلي چرا ارشد؟

هر انسانی در زندگی ایده آلي دارد و برای رسیدن به آن مجبور به تهیه ابزارهای لازم برای رسیدن به آن ایده آل مورد نظر دارد و اگر کسی قصد ادامه تحصیل را دارد هر چه به دانشگاه بهتري برود شرایط بهتری را برای رسیدن به هدفش بدست می آورد البته از دانشگاههای دیگر هم می‌شود به این هدف رسید.

درس خواندن رو از چه زماني شروع كردي؟

اواسط مرداد بود كه براي كارشناسي ارشد شروع به خواندن كردم.

از همان زمان هم جدی شروع کردی؟

نه کم کم جدی شد، نه خیلی سریع

احساس نکردی آن موقع برای خواندن دیر است؟

نه مرداد ماه زمان مناسبي است براي شروع و آماده شدن براي كنكور كارشناسي ارشد

روزی چند ساعت درس می‌خواندی؟

هر کس هر چقدر توان و بازدهي دارد باید بخوونه ولی نه طوری که از خواب و خوراک بیفته. فكر كنم 7 ساعت خواب مناسب باشه چون خواب كافي خيلي مهم و تاثير گذار هستش در بالابردن بهره وري درس خواندن . من خودم 6 ساعت در روز مطالعه مي‌كردم و كافي هم بود يعني 6 ساعت به طور مفيد مي خواندم .

توی این مدت تفریح هم داشتی؟

بله با روزی 6 ساعت کلی وقت برای تفریح دارید .بستگي به خودتون داره كه چطور برنامه‌ريزي كنيد تا به همه كارهاتون برسيد البته مطمئينن يك سري تفريحات غير ضروري مثل تماشاي تلويزيون به حداقل بايد برسه

در دوره کارشناسی‌ات چه جور دانشجویی بودی؟

اوایل دانشجوي معمولی بودم و بعدش دانشجوي نسبتا خوبی شدم البته از دید خودم


اگر دانشجوي معمولي بودي پس چطور ارشد موفق شدی؟

ارتباطي با هم نداره اين موضوع شما هروقت درس بخونی نتیجه میگیری فقط کسی که در دوره کارشناسی بهتر درس خوانده باشه کارش راحتترمي شه . وگرنه به قول معروف ماهي رو هرقت از آب بگيري تازه است و اگر كسي تصميم جدي بگيرد به راحتي مي تواند با يك برنامه ريزي، عقب افتادگي ها رو جبران كنه و به هدف مورد نظر خودش دست پيدا كند.

چه چیزهایی باعث می‌شد که برای قبولی انگیزه داشته باشی؟

همان ایده آل و هدفی که داشتم و البته خوشحال کردن خانواده نيز خيلي تاثير گذار بود.

در اين ايام استرس هم داشتی؟

در ايام درس خواندن كه نه ولي در روز دوم كنكور كارشناسي ارشد مقداري استرس داشتم كه به دلیل همین استرس خوب تست نزدم البته بازم خدا رو شکردر كل خيلي خوب بود.

اتفاق می افتاد در حین خواندن برای کنکور شدیداً خسته شوید یا به اصطلاح وسط راه کم بیاورید؟

بله كاملا طبيعي بود و داوطلبان هرگز از اين بابت نگران نباشند، من زیاد جدی نمی گرفتم. و با کمی تفریح درست میشد.

آيا شركت در كلاسهاي مركز خدمات آموزشي نصير در رسيدن به موفقيت شما تاثير گذار بود؟

بله خيلي ، من دو كلاس مدارهاي الكتريكي و بررسي سيستم‌هاي قدرت رو شركت كرده بودم كه خيلي خوب بود

آيا مكان خاصي را براي مطالعه در نظر گرفته بوديد؟

معمولا یه جای ثابت درس میخوندم و اون جاي ثابت معمولا در خانه بود.

آيا تصور چنين رتبه اي را داشتيد؟براي خود چه رتبه اي را در نظر گرفته بوديد؟

بله ولي فکر میکردم زیر 20 بشم

نگران قبول نشدن نبودی؟

یه جوری درس خونده بودم که قبول شم. فقط ممکن بود دانشگاه جا بجا بشه و گرنه از بابت قبولي خيالم تقريبا راحت بود

در رسيدن شما به اين موفقيت چه كساني سهيم هستند؟

پدرو مادرم . که دستشونو میبوسم.

برای کسانی که می‌خواهند امسال کنکوركارشناسي ارشد شرکت کنند چه توصیه‌ای داری؟

توصیه ای که همه میکنن ولی خیلی ها جدی نمیگیرن. اول اینکه خوب درس بخونن و واقعا موضوع را بفهمند. بعدش هم هفته های آخر مطالب قبلی رو دوره کنن.دعا کنند و به خدا توکل کنند . از مشکلاتی که پیش میاد و باعث میشه خوب درس نخونن عصبی نشن همه چیز میگذره. واين تكنيك رو بلد باشن و به كار بگيرن که هر اتفاقي افتاد رو به فال نیک بگیرن و اگر اون چیزی که فكر مي‌كردن نشد به خودشون سخت نگیرن چون هر دانشگاهی كه هم كه قبول شوي بازم همه‌چي بستگي به خود شخص داره و اگر کسی بخواد سطح علميش بالا باشه کنکور یا هرچیز دیگه ای نمیتونه مانعش بشود. خلاصه اينكه کنکور بخش مهمی از زندگی است ولی همش نیست.

از شب قبل از كنكور براي دوستانتان كه امسال كنكور دارند بگين و راهنماييشون كنين؟

اگر استرس دارن بدونن که طبیعیه و همه دارن و با فکر اینکه فقط من استرس دارم روحیه خودشون رو خراب نکنن و اگر زمانی شب کنکور خوب نخوابیدن اصلا بهش فکر نکنن اتفاقی نمیفته و كاملا طبيعيه

در پايان ضمن تشكر از اينكه وقتتون رو در‌اختيار نشريه ره آورد نصير قرار داريد اگر صحبت خاصي داريد بفرمائيد.

براي همه داوطلبان كنكور كارشناسي ارشد آرزوي موفقيت و شادكامي دارم از شما بچه هاي نصير نيز تشكر ميكنم و براي شما هم آرزو ميكنم كه در ادامه راهتان موفق باشيد و گامهاي بلندتري در جهت ياري داوطلبان كنكور كارشناسي ارشد برداريد.


مصاحبه با رتبه برتر آزمون کارشناسي ارشد مهندسي برق

1386/09/28

مصاحبه شونده : آقاي سامان جهاني (رتبه 21 مخابرات، پذیرفته شده برق-مخابرات دانشگاه تهران)

 

به عنوان اولين سوال لطفا خودتان را معرفي کنيد؟

سامان جهاني هستم ، در سال 82 با رتبه 3600 منطقه 1 در دانشگاه گيلان پذيرفته شدم و در آزمون کارشناسي ارشد 86 رتبه 21 مخابرات را بدست آوردم.

چه طور شد که دانشگاه تهران را براي ادامه تحصيل انتخاب کرديد؟

با چند تا از دوستان صحبت کردم  ودر نهايت تصميم گرفتم تهران را به شريف ترجيح دهم.

از همان ابتدا به فکر مخابرات بوديد؟

بله، برنامه ريزي هاي من از ابتدا با توجه به اين انتخاب بود.

مطالعه براي کنکور را از چه زماني شروع کرديد؟

شروع برنامه ام از اواسط تيرماه بود ، در ابتدا حدود 5 ساعت مي خواندم ولي تا آخر تابستان به حدود 7 تا 8 ساعت در روز رسيد.

از روي چه منابعي مطالعه مي کردديد؟

اول کتاب هاي اصلي ودرسي ام را مي خواندم و بعد به سراغ کتابهاي کنکوري مي رفتم، کتابهاي مدار، الکترونيک و الکترومعناطيس پردازش و کنترل آرياز برادراني از جمله منابع من بود، براي سيگنال هم از کتاب درس کنکور استفاده کردم همچنين از جزوات موسسات کنکور هم براي دروس رياضي بهره بردم.

با توجه به اينکه دانشگاه شما شهرستان بود چه طور درس مي خوانديد؟

من سعي مي کردم در حد امکان کلاس نروم و تهران بمانم. تا جايي که ممکن بود از جلسات غيبت خود استفاده مي کردم چون خيلي در درس خواندن در رشت موفق نبودم بويژه که دو نفر ديگر از دوستانم که هم خانه بوديم کنکوري نبودند. خلاصه از کل ترم حدود 2 ماه اينجا بودم و با همان ميانگين 8 ساعت در روز مطالعه مي کردم.

اينجا چه طور درس مي خوانديد؟

به کتابخانه انديشه مي رفتم، براي کنکور کارشناسي هم همانجا درس مي خواندم.

براي مطالعه دروس مختلف زمان بندي خاصي داشتيد؟

کلا سعي کردم درس خواندن را با مطالعه دروسي که دوست داشم شروع کنم و تابستان و اوايل مهرماه را به دروس الکترومغناطيس، سينگنال ، کنترل، الکترونيک و مدار اختصاص دادم ،ضمنا ماه اول خودم را به هيچ برنامه اي مجبور نکردم و هر وقت دوست داشتم درس مي خواندم، دروس رياضي را در فرصت هايي که آبان و آذر داشتم خواندم و زبان را هم تنها يک ماه آخر مطالعه کردم.

چه زماني تست کار کرديد؟

البته همان طور که گفتم من تست هاي طبقه بندي را از همان ابتدا و همراه با مطالعه دروس حل مي کردم ولي خوب يک ماه آخر را به تست زني اختصاص داده بودم و از روي کتاب آبي (مجموعه سوالات آزمون کارشناسي ارشد) و با زمان بندي واقعي تست مي زدم.

آن موقع چند ساعت وقت مي گذاشتيد؟

با دوره هاي کوتاهي که داشتم در مجموع حدود 10 تا 11 ساعت به طور خالص مشغول کنکور بودم.

در زمانهايي که رشت بوديد ، دور شدن از کنکور اذيت کننده نبود؟

نه خيلي، ولي خوب موقع امتحانات ميان ترم که اين دوري زياد طول کشيد و احساس مي کردم مطالب را فراموش مي کنم اعصابم به هم ريخته بود.

جو دانشگاه کنکوري نبود؟

آنجا بيشتر بچه ها در ترم 9 کنکور مي دهند و ترم 9 هم معمولا واحد خاصي ندارند و در شهر خود درس مي خوانند.

منظور شما از کتابهاي اصلي چيست؟

براي مدار، دسور، چنگ براي مغناطيس، براي سيگنال اپنهايم و براي الکترونيک هم ميرعشقي را خواندم.

در آزمون آزمايشي هم شرکت کرديد؟

بله، در نزديکي هاي کنکور يک آزمون شرکت کردم.

کنکور چه طور بود؟

شب قبل از بخش دوم آزمون نتوانستم خوب بخوابم و سر جلسه کمي اذيت شدم ولي در کل خوب بود و مشکلي نبود.


گفتگو با رتبه 1 قدرت و نفر اول المپياد برق

1386/01/15

مصاحبه شونده : احمد صالحي
خلاصه : مهمترين گام : انگيزه قوي

با سلام در ابتداي مصاحبه لطفا معرفي مختصري از خود داشته باشيد.
من احمد صالحي متولد سال 63 شهرستان رشت هستم. دبيرستان و راهنمايي را در مدرسه ميرزا كوچك خان رشت گذراندم. در كنكور كارشناسي با رتبه 20 منطقه و 64 كل در رشته مهندسي برق دانشگاه صنعتي شريف قبول شدم.

بهتر است از دبيرستان شروع كنيم، در دبيرستان هم درس خوان بوديد؟
معدل من در ترم دوم پيش دانشگاهي 19.96 و معدل كل دبيرستانم 19.6 بود.

از دوران تحصيل در دانشگاه برايمان بگوييد.
دانشگاه شريف جو خاصي دارد . دانشجويان سعي مي كنند از همان ترم اول نمرات خوب و عالي داشته باشند تا در صورت نياز بتوانند از اين نمرات استفاده كنند. در نتيجه جو دانشگاه خيلي به اصطلاح درسي بود حتي خود من كه انگيزه زيادي نداشتم تحت تأثير اطرافيان اين شكلي شدم. خلاصه رقابت شديدي وجود داشت و اين موضوع تأثير عمده اي در قوي شدن پايه درسهايي كه در كنكور ارشد مي آيند داشت.

آيا به نظر شما اين رقابت سازنده بود؟
الان كه نگاه مي كنم مي بينم مفيد بود. چون اگر رقابت نبود پايه من اينقدر قوي نمي شد و بايد براي كنكور بيشتر درس مي خواندم و 6 ماهي كه وقت گذاشتم شايد كافي نمي بود و در نتيجه كار سخت تر مي شد.

آيا به رشته اي كه مشغول به تحصيل هستيد علاقه داريد؟
معمولا داوطلبان كنكور كارشناسي به طور سلبي انتخاب رشته مي كنند. خوب من در موقع انتخاب رشته شنيده بودم كه برق شريف اول است، من هم ديدم مي توانم قبول شوم رفتم برق شريف. البته الان هم انصافا راضي هستم ولي براي ارشد احساس كردم همه مي خواهند بروند مخابرات، گفتم من بروم قدرت. ولي الان فكر مي كنم اگر كنترل مي رفتم شايد بهتر بود.

خوب چرا براي ارشد اين گرايش را انتخاب نكرديد؟
البته براي فوق مي توانستم اين كار را بكنم. چون رتبه ام 31 بود. حتي دانشگاه تهران هم مي توانستم قبول شوم ، چون مي دانيد كه كنترل دانشگاه تهران از شريف بالاتر است، ولي چون به قدرت آمده ام ، احساس كردم همان را ادامه بدهم بهتر است.


برنامه مطالعه درسيتان براي كنكور به چه صورت بود؟
برنامه من به اين شكل بود كه از اواخر مردادماه شروع كردم به مطالعه براي كنكور البته نه به صورت خيلي سفت و سخت، در مهرماه جدي تر شد. البته كلاسهاي دانشگاه هم بود. اين بود كه در آن زمان روزي تقريبا 4 ساعت مطالعه مي كردم تا آخر امتحانهاي ترم- بعد از 40 تا 50 روز باقي مانده فكر مي كنم به طور مفيد روزي 7 ساعت مطالعه داشتم و شايد نكته جالبي كه باشد اين بود كه من آن مدتي كه زودتر شروع كردم در پايان به همان اندازه اضافه آوردم كه باعت شد آن يك ماه آخر فقط مرور كنم يعني اگر كنكور 1 ماه زودتر هم برگزار مي شد من آماده بودم.

نحوه ي مطالعه تان چطور بود؟
من در آزمون هاي نصير ثبت نام كرده بودم – هر هفت مرحله را – آزمون اول كه آزمون مقدماتي بود باعث شد ببينم در بين شركت كنندگان چه جايگاهي دارم و درصد هايي كه آوردم نشان از آمادگي اوليه ام داشت.
در آزمون هاي بعدي با توجه به عنوان بندي اي كه داشت با همان جلو مي رفتم – در كنكور ليسانس هم همين كار را با آزمون هاي انديشه سازان كرده بودم- البته تا جايي كه يادم هست كمي جلوتر از سرفصل ها مي خواندم. مثلا وقتي آزمون 25 درصد بود من وارد بخشي از 50 درصد شده بودم. ولي به هر حال نزديك آزمون روي همان 25 درصد تمركز مي كردم. در آزمون هاي بعدي هم به همين صورت عمل كردم.

براي كنكور چه منابعي را مطالعه كرده ايد؟
شايد بهتر باشد كه درس به درس توضيح بدهم.
من براي درس رياضي از كتاب مرجع كريزيك استفاده كردم چون مسائل خوبي داشت البته براي تست، كتاب نيكوكار را خواندم ولي اين كتاب همه مطالب را پوشش نمي داد و به همين دليل از كتاب كريزيك نيز بهره بردم و درصد خوبي هم زدم ، به هر حال 75 درصد براي يك قدرتي خيلي خوب است. در درس معادلات هم از جزوه اي استفاده كردم كه خيلي شبيه نيكوكار بودند.
آمار هم كه براي خودش داستاني داشت من با توجه به سوالات سالهاي قبل تصورم اين بود كه سئوالات آمار هميشه خيلي ساده و يكنواخت مي آيد ، به همين خاطر فقط تست هاي سالهاي قبل را زدم ؛ نتيجه اش هم اين شد كه از 4 تا تست 2 تا را غلط زدم. در اينجا من جا دارد به داوطلبان توصيه جدي كنم كه هيچ درسي را دست كم نگيرند.
براي مدار كتاب انتشارات پردازش را خواندم، تست هاي آخرش را هم زدم كه خيلي خوب بود، تست هاي راهيان ارشد را هم خواندم.
در درس ماشين هم از كتاب پردازش و رهيافت استفاده كردم كه البته اين دومي كتاب خوبي نبود.البته پايه من در ماشين خوب نبود ولي با تلاش توانستم دراين درس هم درصد خوبي بياورم.
بررسي سيستمهاي قدرت درسي بود كه 100 زدم و با توجه به اينكه تازه به عناوين آزمون كارشناسي ارشد اضافه شده بود كتاب خوبي برايش پيدا نكردم و از همين تست هاي نصير استفاده كردم كه خيلي خوب بود.
نحوه تست زني هم به اين صورت بود كه تست هايي را كه غلط مي زدم، علامتي در كنارش مي گذاشتم تا در دور بعدي دوباره آن را حل كنم. اگر دوباره غلط حل مي كردم يك علامت ديگر مي زدم و اينقدر حل مي كردم تا مشكلم حل شود. در انتها نيز به طور اتفاقي تست مي زدم تا اين طور نباشد كه از تست ساده اي غافلگير شوم و بتوانم همه را حل كنم.
در مورد زبان، من هم مثل بسياري ديگر معتقدم كه هر فردي بايد در دوران كارشناسي پايه خود را قوي كند و دوران كنكور وقت كافي براي اين كار وجود ندارد، براي همين روي اين درس وقت نگذاشتم و حاصل اين موضوع هم اين شد كه درصد زبان من پايين ترين درصدم بود كه البته من راضي ام.


كنكور چه طور بود؟
كنكور ارشد خوب بود. با اين كه من هر دو شبش را خوب نخوابيدم و خاطره اي جالب اين بود كه شب كنكور تا آمديم بخوابيم ديدم كه همسايه ما داد مي زند كه چرا اين آشغال ما را بر نمي داريد و ...(البته آقاي صالحي كامل توضيح دادند)، خلاصه فكر مي كنم سه چهار ساعت بيشتر نخوابيدم، صبحانه كامل خوردم – طبق توصيه بزرگان پنير هم نخوردم – در كنكور هم به گمانم صندلي ها بر حسب محل تولد چيده بودند، به همين خاطر بغل دستي ام كسي بود كه در كنكور كارشناسي هم با او در يك اتاق بوديم و من اين قضيه را به فال نيك گرفتم همين جا بگويم كه دوست مذكور هم رتبه 17 مخابرات شد. كنكور كه شروع شد اين دوستم سريع برگه را برداشت و من هم كمي جو گرفتم و سوالهاي رياضي را 45 دقيقه اي زدم. به نظر من استرس كنكور براي اولش است و لذا قرار دادن زبان به عنوان درس اول خيلي خوب است. براي مدار يك ساعت و ربع وقت گذاشتم ولي متأسفانه 61 درصد بيشتر نتوانستم بزنم.


نظرتان راجع به آ.ت.ت چيست؟
به نظر من اين طرح خيلي ظالمانه است، چون بعضي دانشگاه ها با ضرايبي كه به دانشجويان مي دهند سعي مي كنند بيشتر، دانشجويان خود و يا دانشگاه هاي بالاتر را انتخاب كنند.

شما در مرحله مقدماتي المپاد هم اول شده ايد؟ چه موقع از اين موضوع مطلع شديد؟ نظرتان در اين مورد چيست؟
من همان موقع كه كارنامه ام را گرفتم اين موضوع را فهميدم. در كارنامه رقمي گمنام است كه دوستان مي گفتند اين رتبه كل است و در كارنامه من در اين قسمت 1 درج شده بود. در مورد مرحله نهايي المپياد هم فكر مي كنم كه كار سختي در پيش داشته باشم چون به هر حال سال سومي هاي آماده تر مي آيند و خلاصه كار راحتي نيست.

پيشنهاد شما براي داوطلبان امسال چيست؟
به نظر من فعلا مهمترين كار اين است كه براي خود يك انگيزه بسيار قوي دست و پا كنند؛ انگيزه اي كه بتواند آنها را در اين چند ماه پشتيباني كند. و در آخر هم اين كه از كنكور ،ساير رقبا و حتي ضعف پايه نترسند.


مصاحبه با رتبه 19 كنكور مهندسي برق

1388/09/26

مصاحبه شونده : آقاي محسن محسن نژاد
موضوع مصاحبه :  مهندسی برق


 

مصاحبه با آقای محسن محسن نژاد، رتبه 19 کنکور مهندسی برق- گرایش قدرت سال 88

آقای محسن نژاد از خودتون بگویید، کجا درس می­خونید؟ ورودی چه سالی هستید؟ کجا قبول شدید؟ و ....

من محسن محسن نژاد هستم، رتبه 19 مهندسی برق، گرایش قدرت کنکور کارشناسی ارشد 88 که موفق شدم در گرایش قدرت- سیستم دانشگاه تهران قبول بشوم. متولد گرمسار هستم و ساکن تهران. ورودی 82 کارشناسی دانشگاه صنعتی شاهرود بودم و معدل کل من 01/15 بود. لازم است که بگم یک سال مهمان در دانشگاه علم و صنعت بودم که به عنوان نقطه عطف دوره تحصیلم می­توانم عنوان­کنم.

>> سال پیش در کنکور شرکت کردید؟

من در کنکور سال 86 بصورت کاملاً آزمایشی شرکت کردم. برای کنکور سال 87 مطالعه کردم که رتبه­ام 1000 شد و مهندسی پزشکی هسته­ای شبانه شیراز قبول شدم، ولی چون در دوره کارشناسی در شهرستان بودم، دوست داشتم که برای دوره ارشد حتماً در یکی از دانشگاه­های تهران درس بخوانم.

>> علت این که تهران را ترجیح میدادید، به خاطر سکونت شما در تهران است؟

نه. من همان­طور که گفتم، یک سالی که در دانشگاه علم و صنعت مهمان بودم، تفاوت بین تدریس اساتید را لمس کردم. از طرفی امکاناتی از قبیل آزمایشگاه­های پیشرفته­ در دانشگاه­های پایتخت متمرکز­تر است و همچنین انگیزه ادامه تحصیل در مقطع دکتری از جمله دیگر دلایل من بود.

>> از چه زمانی برای کنکور 88 شروع به مطالعه کردید؟

من با توجه به اینکه در سال قبل درس­ها را یکبار خوانده بودم، یک پیش زمینه ذهنی داشتم. بنابراین از مهر 87 شروع به مطالعه کردم که شامل مرور، مطالعه دوباره و حل مساله بود. در ابتدا با روزی 5 الی 6 ساعت مطالعه شروع کردم که در ماه­های آخر به روزی 10 الی 12 ساعت افزایش دادم.

>> به نظر شما با اهمیت­ترین دروس در کنکور کدام­ها هستند؟

به نظر من مدار و ریاضی بسیار با اهمیت دارند که اگر کسی این دروس را بطور میانگین بالای 50 درصد بزند، رتبه­ی خوبی می­تواند کسب کند، البته به شرطی که درصد دروس دیگر هم متناسب با این دروس باشد. به این جهت من این دو درس را هر روز مطالعه کرده و مساله حل می­کردم. بعد از ظهرها هم برای سایر دروس وقت می­گذاشتم.

>> کجا درس می­خواندید؟

من خانه درس می­خواندم و از خانواده­ام برای ایجاد یک محیط آرام متشکرم.

>> در آزمون­های نصیر شرکت کردید؟

بصورت حضوری شرکت نکردم. فقط دو آزمون نصیر را خریداری کردم و در منزل از خودم آزمون گرفتم و در ادامه از آزمون­های موسسه دیگری استفاده کردم.

>> چرا در بقیه آزمون­ها شرکت نکردید؟

سوال­های آزمون در سطح خوبی بود، اما به نظر من شکل دفترچه­ها به فرم استاندارد نبود و متفاوت با کنکور واقعی بود.

>> در کلاس­های آمادگی برای کنکور نصیر شرکت کردید؟

من در کلاس کنکور مدار مهندس کهن و مغناطیس مهندس اشرفیان شرکت­کردم، که برای دانشجوهای کنکوری توصیه می­کنم که از این کلاس­ها حتماً استفاده کنند. به همین دلیل من مدار را در کنکور 60% و مغناطیس را 40% زدم که درصد­های بالایی بود.

>> برای آزمون استرس داشتید؟

عامل استرس به نظر من دو مورد است. یکی این که آدم امید نداشته باشد و دیگر اینکه انتظار بیجا از خودش داشته باشد. من درس­ها را خواندم، تمرین کردم و کنکور دادم و به خدا توکل کردم. حالا کجا قبول بشوم و با چه رتبه­ای، اون را سپردم به خدا.

>> از چه زمانی شروع به تست زنی کردید و از چه مرجعی استفاده می­کردید؟

در مجموع تست همیشه می­زدم و بصورت مساله حل می­کردم. که در ماه آخر با شدت بیشتری جلو می­رفتم. من تست­های مجموعه سوالات سال­های گذشته کنکور را در حدود 4 الی 5 بار زدم، که به نظرم هرچه بیشتر دانشجو مسلط بشود - نه حفظ- شانس موفقیت­اش بالاتر است که این سوالات استاندارد بوده و از سوال­های مولفی مطلوب­تر است.

>> تست را با در نظر گرفتن زمان می­زدید؟

من فقط در کنکورهای آزمایشی که شرکت می­کردم با زمان تست می­زدم که برای من کافی بود.

>> نظر شما در مورد کنار گذاشتن مطالعه یک درس، به این صورت که یکی از دو درسی که در یک دفترچه آزمون گرفته می­شود، را انتخاب کنیم و درس دیگر را صفر درصد بزنیم، چیه؟

به هیچ وجه توصیه نمی­کنم که این کار رو انجام بدهید. درصد صفر اصلاً جالب نیست، کسی یک تست درست بزند خیلی تاثیر دارد.

>> سوال شانسی زدید؟

به نظر من کنکور ارشد، کنکور درست زدن هست. من سوالاتی که شانس 50-50 بود را نزدم. در دو مورد شانس 60-40 بود که گزینه غلط را زدم. در دو مورد هم 80-20 بود که درست زدم.

>> دوره کنکور تفریحات شما چی بود؟

ورزش می­کردم، موسیقی گوش می­دادم. معمولاً آن روزهایی که کلاس می­رفتم یا عصر روزهایی که آزمون آزمایشی داشتم به تفریح و استراحت می­کردم.

>> بهترین زمان شروع کردن مطالعه برای کنکور کی هست؟

من چون قبلاً مرور کرده بودم از مهر شروع کردم، ولی اگر کسی از تابستان شروع کند بسیار مطلوب است.

>> دوره زمانی درس خواندن برای کنکور، خسته شدید؟

خب هرکسی افت و خیز دارد ولی باید این افت­ها را به نحو احسن رد بکند. یک ماه آخر بسیار دوره با اهمیتی هست که ساعات مطالعه باید افزایش یابد. من در این ماه آخر، خلاصه­هایی که قبلاً تهیه کرده بودم را مرور می­کردم و تست­های مجموعه سوالات کنکور سال­های پیش را در حدود 2 یا 3 بار زدم.

>> از تجربه کنکور بگویید، مخصوصاً زمان بین کنکور روز اول و دوم؟

به نظر من روز اول بسیار تعیین کننده است که اگر کسی خوب امتحان را گذرانده باشد، برای روز دوم استرس کمتری دارد. زمان بین دو کنکور هم مهم است که ذهن را باید برای کنکور روز بعد آماده کرد.

>> دست آخر، حرف دلتون رو بگویید؟

به نظر من حضور خدا و توسل به امام زمان (عج) برای من موجب آرامش و قوت قلبی است.توصیه من این است که از این دو مورد غافل نشوید. حتی بعضی­ها می­گفتند زمان کنکور آدم وقتی روزه می­گیرد به درس­ها نمیرسه. ولی من نیروی بیشتری می­گرفتم. اطاعت خدا بالاتر از یک آزمون کنکور است.

در پایان هم از تک تک اعضای خانواده­ام برای کمک­هایشان به من کمال تشکر را دارم.

 


کلمات کلیدی: رتبه برتر ، کنکور ارشد ، دانشگاه های برتر ، دانشگاه تهران ، دانشگاه صنعتی شریف ، انتخاب رشته ارشد ، دانشجویان برتر ، مصاحبه ، قبولی ارشد ، مشاوره کنکور ، نمونه کارنامه ارشد برق ، درصدهای رتبه های برتر کنکور ارشد ، برترین های کنکور . 
 
MHM
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو مطالب
پروفایل مدیر وبلاگ
فهرست مطالب وبلاگ
تبادل لینک و بنر
نظرسنجی های وبلاگ
ایجاد وبلاگ جدید
تماس با ما
۩۞۩ معرفی ۩۞۩
محمد & جمال
رشته مهندسی برق - قدرت

اختراع برق باعث دگرگونی صنعت در ابعاد مختلف شد.
برق یعنی زندگی

MHM_223_it@yahoo.com

انجام پروژه های مهندسی برق (قدرت، الکترونیک، کنترل، مخابرات و ...) و مکانیک - تدریس خصوصی دروس تخصصی برق - دانلود نرم افزارهای کاربردی برق - آموزش نرم افزار - معرفی و دانلود کتاب - دانلود جزوات آموزشی - جدیدترین مطالب مهندسی برق و ...
وبلاگ جامع مهندسی برق


هرگاه در پى‏چیزى هستى، بلند همت باش و آن‏گاه كه چیره شدى، در پیروزى كریم باش.
حضرت علی (علیه السلام)

به "وبلاگ جامع مهندسی برق" خوش آمدید :::::::::: منتظر نظرهای سازنده شما هستیم :::::::::: خواسته هایتان را در نظرها با ما در میان بگذارید :::::::::: دوستان عزیز توجه نمایید استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز است... با تشکر ::::::::::" تخیل از علم برتر است."(انیشتین

۩۞۩ لینک های دوستان ۩۞۩
وبلاگ جامع مهندسی برق

کنکور کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی برق

برق قدرت و تازه های برق و الکترونیک

مرجع تخصصی برق و الکترونیک

انواع پروژه های برق از کارشناسی تا دکترا

وبلاگ دانشجویان برق

مهندسی برق قدرت و پایان نامه

آموزشگاه علم وصنعت

ترجمه متون تخصصی برق و الکترونیک

آموزش PLC

مخابرات میدان مخابرات سیستم

مهندسی برق و ابزار دقیق

مهندسی تکنولوژی برق

میکروکنترلر، الکترونیک

مدارات الکترونیک

سيستمهای حفاظت كاتدی

برق- الكترونيك

مفاهيم كاربردی برق

بانک درسی

برق صنعتی

مهندسی برق!کلیک کنید

گروه مهندسی تسلا

Electricity Engineering
۩۞۩ بنر و لوگوی دوستان ۩۞۩
پروژه های دانشجویی مهندسی برقتبادل لینک و بنر

Google


در كل اينترنت
در MHM


MHM را صفحه خانگی خود کنید 12 or 24 hours timer